Pogotowie nurkowe

Pogotowie nurkowe – jakie wymagania należy spełnić, aby wykonywać ten zawód?

Jest to bardzo wymagający zawód. Do jego wykonywania potrzebna jest duża wiedza, a co najważniejsze wytrzymałość fizyczna. Jakie inne wymagania i predyspozycje trzeba posiadać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Nurek zawodowy

Pierwszym punktem jaki musisz spełnić, aby zasilić szeregi pogotowia nurkowego jest zdobycie kwalifikacji na nurka zawodowego. Zawód ten jest regulowany prawnie. Jakie są wymogi? Musisz być osobą pełnoletnią. Ponadto zawód ten jest regulowany przez posiadane wykształcenie, musi ono być co najmniej średnie lub zawodowe zakresie zawodów morskich, żeglugi śródlądowej, budownictwa wodnego, zawodów mechanicznych lub elektrycznych.

Ostatnim elementem jest stan zdrowia. Nurek zawodowy musi udać się do lekarza medycyny pracy, który sprawdzi czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Następną taką wizytę należy odbyć już podczas procesu aplikowania do pogotowia nurkowego.

Pogotowie nurkowe – gdzie można wykonywać zawód?

Jeśli chcesz pracować w pogotowiu nurkowym to istnieje kilka możliwości. Pierwszą z nich jest zatrudnienie w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Do bardzo wielu akcji potrzebni są tam profesjonalni nurkowie. Gdzie jeszcze możesz liczyć na zatrudnienie? Miejscami, które szukają osób do akcji ratunkowych są także Straż Pożarna, Policja, ratownictwo okrętowe. Ponadto alternatywą jest zatrudnienie się w prywatnej firmie. Część z nich działa na zasadzie współpracy z jednostkami ratunkowymi.

Badania okresowe

W tym zawodzie bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań. Z lekarzem należy się kontaktować nie rzadziej niż co 2 lata. Poza konsultacją wymagane są badania. Jednym z najważniejszych jest RTG klatki piersiowej. Na tej podstawie lekarz oświadczy czy dalej możesz pracować jako członek pogotowia nurkowego.

Pogotowie nurkowe to ciężka branża. Aby ją wykonywać musisz być osobą pełnoletnią. Najważniejszy jest tutaj stan zdrowia. Zatajanie objawów choroby może skończyć się tragicznie dla Ciebie jak i akcji ratunkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *